Sygnały handlowe to rozwiązanie dla tradera

Sygnały transakcyjne są bardzo popularne wśród traderów, którzy dopiero wkroczyli na ścieżkę tradingu. W ten sposób nowicjusze rekompensują brak wiedzy nowoczesnymi technologiami komputerowymi. W praktyce ślepe przestrzeganie poleceń botów handlowych często skutkuje utratą środków finansowych. Wskutek tego traderzy stają się niezadowoleni z brokera, giełd i całego świata, ale nigdy nie przyznają się do swoich błędów. Zobaczmy, czy naprawdę warto ufać sygnałom handlowym i jak prawidłowo korzystać z tego narzędzia, aby nie paść kolejną ofiarą robota.

Co to są sygnały handlowe i do czego służą?

Klasyczne podejście do handlu obejmuje m.in. podstawową analizę rynku. Analiza jest przeprowadzana na podstawie badania podstawowych wskaźników, takich jak:

— wiadomości;

— stan gospodarki międzynarodowej;

— kurs i stabilność dolara amerykańskiego;

— czynniki sezonowe.

Kolejnym rodzajem analizy jest analiza techniczna, która odbywa się poprzez analizę wykresów kursowych. Powszechnie uważano, że rynek jest cykliczny, więc wykresy pozwalają przewidzieć aktualny trend dla określonego składnika aktywów.

Do obliczeń stosuje się złożone formuły matematyczne, które nie zawsze są łatwe do zrozumienia zwykłemu traderowi. Aby ułatwić ten proces, wymyślono sygnały transakcyjne. Innymi słowy, wykres jest monitorowany przez specjalne roboty, które na podstawie pozyskanych danych podpowiadają, kiedy lepiej kupić składnik aktywów, a kiedy sprzedać. Właściwy moment handlowy zostaje wyświetlony na wykresie i, z reguły, towarzyszy mu wiadomość tekstowa lub dźwiękowa. Z tego powodu technika ta otrzymała nazwę “sygnały handlowe”.

Za pomocą tych sygnałów trader łatwo bada sytuację na rynku i nie musi spędzać dużo czasu przy obliczeniach matematycznych. Sygnały pozwalają handlować automatycznie i mogą przynosić bardzo wysokie zyski, ponieważ luki czasowe między zleceniami zamknięcia i otwarcia są minimalne. W ciągu jednej sesji handlowej trader może zawrzeć kilka transakcji i osiągnąć zysk.

Z drugiej strony nie wszystko jest takie proste, ponieważ każdy by osiągał zysk, a wtedy nie istniałoby spekulacji.

Jak precyzyjne są sygnały handlowe

To jest główne pytanie, na które musi odpowiedzieć trader, zanim zdecyduje się na korzystanie z tej techniki. Każdy bot działa na podstawie algorytmów matematycznych i jest w stanie generować bardzo dokładne wyniki tylko w swoim szablonie.

Jednak sytuacja na giełdzie zależy od wielu czynników technicznych. Im prostszy algorytm sygnałów transakcyjnych, tym mniejsza jest ich precyzyjność. Jednak to stwierdzenie odnosi się tylko do sytuacji globalnej.

W ramach szablonu sygnały transakcyjne mają precyzyjność do 92-95 proc. Jednak trader musi też brać pod uwagę i inne okoliczności. Dlatego zdecydowanie nie zaleca się używania jednego typu sygnałów. W większości przypadków skutkuje to całkowitym wyzerowaniem konta handlowego.

Na przykład bot tworzy sygnał na podstawie formacji Tripple Candlesticks, podczas gdy z linii Fibonacciego wynika, że kurs nie osiągnął jeszcze oporu.

Najprawdopodobniej wskazuje to, że notowania będą nadal spadać i w przypadku otwarcia pozycji trader po prostu straci połowę zysku lub w ogóle nic nie zarobi.

W rzeczywistości kryteriów oceny sytuacji rynkowej jest znacznie więcej niż dwa. Dlatego handel przy użyciu sygnałów zakłada wykorzystanie kilkudziesięciu instrumentów na raz, które razem pozwalają z większą dokładnością przewidzieć ruchy na rynku.

Co wybrać: płatne lub darmowe sygnały handlowe

— Bez względu na dokładność sygnałów, musisz ściśle przestrzegać swojego systemu zarządzania pieniędzmi i ograniczać ryzyko;

Sygnały handlowe są w większości darmowe. Jednocześnie traderom obiecuje się dobre zyski nawet przy automatycznym handlu. Płatne sygnały transakcyjne natomiast często kosztują dużo, więc niewiele osób z nich korzysta. Czy warto płacić więcej?

Darmowy ser

To przysłowie dobrze opisuje sytuację. Pobierając darmowe oprogramowanie, automatycznie zostajesz testerem. Deweloper monitoruje, jak dobrze jego program wykonuje analizę. W przypadku problemów i roszczeń program jest naprawiany i gdy już wszystko działa dobrze – dystrybuowany odpłatnie. Tworzenie oprogramowania jest kłopotliwym i kosztownym biznesem, więc nikt nie tworzy sygnałów handlowych za darmo.

Aby chociaż trochę zaoszczędzić na testowaniu i uzyskać obiektywne dane o aplikacji, programiści udostępniają swoje dzieło szerokiej publiczności bezpłatnie. Można się domyślić, że jakość takiego produktu pozostawia wiele do życzenia, a obietnice super-zysków to nic innego jak reklamowy trik.

Po co płacić

Z drugiej strony płatne programy nie gwarantują, że sygnał handlowy będzie działał zgodnie z opisem i przyniesie stabilny dochód. Po pierwsze: niektórzy programiści są zbyt chciwi, aby dać użytkownikom możliwość przetestowania produktu za darmo. Po drugie: niektóre projekty nie były aktualizowane od momentu ich powstania i są po prostu przestarzałe, dlatego nie mogą działać poprawnie w nowoczesnych warunkach.

Wśród płatnych aplikacji można znaleźć dobre, ale jest ich niewiele. Lepszym rozwiązaniem będzie korzystanie z profesjonalnych terminali handlowych, które już zawierają sprawdzone wskaźniki.

Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest zakup licencji na jeden produkt bez konieczności płacenia za używanie każdego wskaźnika osobno.

Handel ręczny vs. automatyczny na podstawie sygnałów

Nowoczesne boty są dość zaawansowane, więc mogą odbierać sygnały transakcyjne oraz otwierać i zamykać transakcje bez udziału tradera. Nowicjusze często korzystają z tej opcji. W praktyce okazuje się ona mało skuteczna i może doprowadzić do wyzerowania depozytu w ciągu pierwszych kilku dni. Dlatego profesjonaliści zalecają powstrzymanie się od takich eksperymentów.

Handel automatyczny

Z drugiej strony, niektóre boty są w stanie zapewnić bardzo wysoki poziom dochodu, kierując się sygnałami. Ta sytuacja ma miejsce, gdy rynek znajduje się w określonych przedziałach czasowych nazywanych fazami nasycenia.

W tych okresach nie ma zbyt dużej zmienności, a kurs waha się wyłącznie w korytarzu określonym przez algorytmy matematyczne. Jedyną wadą jest to, że na koncie powinna być duża kwota, aby zarobki były naprawdę odczuwalne.

Dlatego handel automatyczny wiąże się z dużym ryzykiem i nie jest priorytetem. Nawet jeśli roboty radzą sobie dobrze w obecnej sytuacji, za tydzień lub nawet w następnym dniu sprawy mogą wyglądać zupełnie inaczej.

Sterowanie ręczne

Jest to priorytetowy typ pracy z sygnałami handlowymi. Możesz samodzielnie ocenić, jak niezawodny jest sygnał i czy może być wykorzystany z innymi wskaźnikami. Musisz natomiast poświęcać dużo czasu na handel. Jednocześnie sterowanie ręczne zmniejsza ryzyko przypadkowej utraty pieniędzy.

Nawet najbardziej doświadczeni eksperci czasami popełniają błędy, ale ręczna kontrola pozwala wyjść z niepłynnej transakcji w odpowiednim momencie, dlatego sygnały transakcyjne lepiej zawsze trzymać pod kontrolą.

Robot nie dba o to, czy zarabiasz, czy tracisz, więc nie warto przekładać na niego odpowiedzialność za własne oszczędności.

Sygnały handlowe: czy warto im ufać

Powiedzieliśmy już o tym wystarczająco dużo. Sygnały transakcyjne są dość skutecznym instrumentem handlowym i umożliwiają szybkie i dokładne przeprowadzenie analizy technicznej.

Ale obiektywna rzeczywistość jest taka, że ​​roboty nie są w stanie uwzględnić jednocześnie wszystkich cech rynku. Dlatego sygnały transakcyjne należy traktować jako wskaźniki, wzywające do przeprowadzenia ręcznej analizy.

Początkującym traderom zaleca się praca w średnich okresach czasowych – od 1 dnia do tygodnia. W tym przedziale czasowym zawsze jest wystarczająco dużo czasu na skorelowanie swoich działań.

Dlatego możemy powiedzieć, że sygnałom handlowym można ufać, ale nie na ślepo. Sprawdzaj informację i staraj się samodzielnie podejmować decyzje, kierując się kompleksową oceną sytuacji. W ten sposób uchronisz się przed stratami finansowymi.

Wnioski i ogólne wrażenie

Sygnały handlowe to potężne narzędzie, które może naprawdę pomóc traderowi. W praktyce jednak nie warto całkowicie na nich polegać. Wszystkie sygnały mają swoje słabe punkty i mogą okazać się mało skuteczne w pewnych okolicznościach.

Jeśli zdecydujesz się na metodę kopiowania działań innych traderów – ostrożnie wybieraj dostawców sygnałów. Nie zaleca się korzystania z sygnałów o bardzo wysokim współczynniku dochodowości. Często wiążą się one z wysokim ryzykiem.

iconAvatar